OL Manufaktura
z zamiłowania do rzemiosła

Realizacje

Wszystkie produkty w sklepie są wykonywane indywidualnie na zamówienie. Autorskie wykonanie i rzemiosło wymagają czasu, żeby zrobić coś wyjątkowego.

Wszystkie produkty w sklepie są wykonywane indywidualnie na zamówienie. Autorskie wykonanie i rzemiosło wymagają czasu, żeby zrobić coś wyjątkowego.

Bramy w zabytkowych koszarach, Olsztyn

Renowacja części bram w jednym z budynków olsztyńskich koszar. Wiekowe bramy zaczęły mocno próchnieć, dlatego też konieczna była interwencja. Skorodowane fragmenty zostały usunięte i zastąpione zdrowym drewnem. Konieczna była wymiana dolnych partii belek, oraz niektórych węzłów konstrukcyjnych. Przy okazji została odświeżona powłoka malarska. Również metalowe okucia zostały poddane starannej renowacji i konserwacji.

Obudowa studni, Kwietne Łąki w Wojnowie

Miała być renowacja, ale okazało się, że istniejąca wcześniej obudowa już się do takowej nie kwalifikuje. A więc wykonaliśmy obudowę od podstaw.

Sosnowe drewno zostało zakonserwowane metodą opalania, następnie zabezpieczone olejem. Opalanie pięknie uwypukla rysunek drewna, który dodatkowo jeszcze podkreślony olejem wygląda zachwycająco. Całość dopełniają stare dachówki, świetnie pasujące do opalonego drewna.

Komplet zabytkowych drzwi w secesyjnym mieszkaniu, Olsztyn

Dzięki naszym działaniom komplet zabytkowych drzwi w eleganckim mieszkaniu w śródmieściu Olsztyna znów cieszy oko. Odnowiliśmy 5 sztuk drzwi wewnętrznych, oraz drzwi wejściowe do mieszkania. Wszystkie skrzydła i ościeżnice, a także opaski zostały gruntownie oczyszczone, uzupełnione i wyregulowane, a następnie wykończone wg oryginalnej kolorystyki. Choć kosztowało to ogromnie dużo pracy, drzwi z powodzeniem spełniają swoje funkcje użytkowe i, co najważniejsze, znów pięknie wyglądają.

Secesyjne drzwi wejściowe, Olsztyn

Piękne, secesyjna drzwi dwuskrzydłowe pod naszymi skrzydłami odzyskały swój pierwotny blask i kształt.

Drzwi znajdują się w przedwojennej kamienicy w śródmieściu Olsztyna. Prace obejmowały odświeżenie powłok malarskich, odtworzenie dolnych szyb wraz ze szprosami (wtórnie usunięte i zastąpione sklejką), a także prace stolarskie.

Renowacja lamp industrialnych, Koszarowe Wzgórze, Olsztyn

W tym projekcie wykonaliśmy renowację zabytkowych lamp z zakładów POLAM w Gdańsku Oliwie, znajdujących się wcześniej w obiekcie. Po oczyszczeniu zostały starannie polakierowane i zakonserwowane. Zachowaliśmy z oryginału wszystkie nadające się do dalszego użytku części. Lampy wykonaliśmy tak, aby zachować ich hermetyczność i umożliwić zawieszenie na zewnątrz budynku. Pięknie oświetlają frontową elewację obiektu.

Oświetlenie piwnic zrewitalizowanego obiektu sanitarnego w kompleksie dawnych koszar pruskich, Olsztyn

Lampy z wytwórni ZEOS Wilkasy zapewniają klimatyczne oświetlenie w piwnicach obiektu. Poddane renowacji w ramach której zostały szczegółowo i starannie oczyszczone oraz zakonserwowane.

Udało się zachować wszystkie elementy z oryginalnych lamp, wymieniając jedynie kable i dodając łańcuch, na którym lampy są zawieszone.

Oświetlenie zrewitalizowanego obiektu w zespole dawnych koszar, Olsztyn

5 lamp serii „Belka” znalazło zastosowanie w w tym obiekcie, nadając pomieszczeniu cieplejszego, aczkolwiek eleganckiego charakteru.
Dodatkowo od zewnątrz obiekt oświetlają odrestaurowane przez nas lampy hermetyczne z fabryki ZAOS Wilkasy.

 • Lampa „Przyszłość” pojedyncza
  Metal
  Lampa „Przyszłość” pojedyncza
  Zabytkowa lampa, wyprodukowana przez Energo-Metalową Spółdzielnię Pracy „Przyszłość” w Sosnowcu, model C-11-N.
  Wymiary: 30 x 30 cm
  Waga: 3 kg
  Moc: E27, max 60W
  980 zł
  Produkt dostępny na zamówienie
 • Lampa wisząca „Przyszłość” podwójna (zielona)
  MetalPRL
  Lampa wisząca „Przyszłość” podwójna (zielona)
  Zielona
  Połączenie dwóch zabytkowych lamp produkcji Energo-Metalowej Spółdzielni Pracy „Przyszłość” w Sosnowcu, model C-11-N.
  Wymiary: 70 × 25 × 28 cm
  Waga: 7 kg
  Moc: max 60W
  1790 zł
  Produkt dostępny na zamówienie
 • Lampa Wisząca „Skrzynka” 2 oprawy
  DrewnoLampaold wood
  Lampa Wisząca „Skrzynka” 2 oprawy
  2 oprawy
  Stylowa lampa, ręcznie wykonana z drewna. Drewno pochodzi ze spękanych rdzeni starych, konstrukcyjnych belek, pociętych na deseczki, z których klejona jest obudowa lampy.
  WYMIARY: 70 x 18 x 9 cm
  WAGA: 5 kg
  MOC: 2×5 W
  3350 zł
  Produkt dostępny na zamówienie
 • Lampa wisząca „Przyszłość” podwójna (niebieska)
  LampyMetal
  Lampa wisząca „Przyszłość” podwójna (niebieska)
  Niebieska
  Połączenie dwóch zabytkowych lamp produkcji Energo-Metalowej Spółdzielni Pracy „Przyszłość” w Sosnowcu, model C-11-N.
  Wymiary: 30 x 80 x 30 cm
  Waga: 7 kg
  Moc: E27, max 60W
  1790 zł
  Produkt dostępny na zamówienie
 • Lampa Wisząca „Skrzynka” 3 oprawy
  DrewnoLampyold wood
  Lampa Wisząca „Skrzynka” 3 oprawy
  (3 oprawy)
  Stylowa lampa, ręcznie wykonana z drewna. Drewno pochodzi ze spękanych rdzeni starych, konstrukcyjnych belek, pociętych na deseczki, z których klejona jest obudowa lampy.
  Wymiary: 110 x 18 x 9 cm
  Waga: 6 kg
  Moc: 3x5W
  3600 zł
  Produkt dostępny na zamówienie

Twórca OL Manufaktury,
Szymon Smerek, z rodzinnego domu zamiast lekcji „Bądź jak wszyscy”, wyniósł inną:
„Poznawaj wszystko, ale bądź sobą”.

To słucham
podczas pracy

Od dziecka dużo podróżował, chłonąc kulturę, architekturę i obyczaje rozmaitych zakątków świata, a kiedy wracał do warmińskiego domu, spędzał czas na manualnych zajęciach. Jeśli nie kleił modeli, to pomalował płot, coś naprawił, zbudował półkę. – Od dziecka lubiłem drewno. Stare drewno pachnie żywicą, jest wdzięczne w obróbce i niezwykle trwałe – opowiada.

Mimo, że jego pokolenie zwykle wyrzuca, zamiast naprawiać, jemu bliska jest idea nadawania przedmiotom drugiego życia. Zamiast brać udział w wyścigu po nowszy model, fascynuje się tym, co kultowe i nieprzemijalne – stare amerykańskie auta, ponadczasowe hardrockowe brzmienia, meble z drewna, które pamiętają to, co minęło.